تنگه دار

میانگین امتیاز تنگه دار: 5.0 / 5
تعداد آرا: 1

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

تنگه دار نوشهر، آمازون ایران کجاست؟ + عکس | سفر کنید

تنگه دار تنگه دار

تنگ دار یکی از مناطق زیبا و دیدنی شمال کشور در استان مازندران و جنوب شهرستان نوشهر است که حدود 8 کیلومتر با آن فاصله دارد. تنگه ای با دیواره های سنگی عظیم و بلندی که تا آسمان رسیده‌اند، درختان و گیاهان رونده‌ای که به داخل دره سرازیر شده و صدای غرش رودخانه‌ای که گاهی آرام است و گاهی وحشی و درنده، تمامی این جملات اما شاید تنها گوشه‌ای از زیبایی طبیعت تنگ دار یا تنگه دار را برایتان به تصویر بکشد. تنگه دار یکی از بهترین گزینه ها برای یک طبیعت‌گرد تنوع طلب است و همزمان امکان طبیعت‌گردی، رودخانه نوردی و عکاسی را به شما دارد. به نوعی آنچه خوبان همه دارند، یکجا در تنگه دار یافت می شود.. با این مقاله همراه باشید.

تنگ دار کجاست؟

تنگه دار یا تنگ دار از جاذبه های دیدنی نوشهر در استان مازندران است. این تنگه در مجاورت روستای کوشک سرا یا کشکسرا، از توابع بخش مرکزی نوشهر و یکی از زیباترین روستاهای آن است که اهالی آن به به کشاورزی و دامداری و مشاغل صنعتی مشغول هستند. جنگل بسیار زیبای خانیکان هم در همین روستا واقع شده است. تنگ دار احتمالا به دلیل وجود جنگل های زیبا در اطراف آن و دار و درخت های مجاورش، به این شکل نام گذاری شده باشد. هدف نهایی تور تنگه دار نوشهر، رسیدن به جنگل تنگه دار و عبور از مسیر تماشایی آن در دل آب رودخانه است.پس از طی یک مسیر 400 متری در میان آب هایی با عمق نه چندان زیاد، به ابتدای تنگ دار می رسید و سفر به یاد ماندنی شما شروع می شود.

در تنگه دار باید یک چیز را به یاد داشته باشید: مسیر از مقصد مهم تر است! از پیمایش این مسیر زیبا نهایت لذت را ببرید.

تنگه دار نوشهر
در ابتدای مسیر، عمق آب کمتر است و نهایتا تا زانوهای شما بالا می آید. در ادامه، آب عمیق تر می شود به طوری که می تواند تا سینه ی شما و حتی بالاتر برسد. توصیه می کنیم حتما با یک راهنما و شخص آشنا به مسیر همسفر شوید یا از تورهای تنگه دار نوشهر مانند سفر کنید استفاده کنید.

مسیر تنگه دار نوشهر
در قسمت هایی از مسیر، حوضچه هایی را میبینید که بعضا به اندازه ای عمیق هستند که می توانید درون آنها شیرجه زده و شنا کنید! تصور شنا کردن در هوای گرم تابستانی، حتی در حین نوشتن این نوشته نیز، برای من لذت بخش است.
تنگه دار در دل جنگل های خانیکان واقع شده و همچون جزیره ای زیبا و باریک، با درختان انبوه این جنگل محاصره شده است. به همین دلیل است که تقریبا در تمام طول مسیر، از گزند آفتاب در امان خواهید بود. علت این است که جنگل های اطراف تنگه دار به حدی گسترده و انبوه هستند که بر تمام مسیر سایه افکنده اند.

تنگه دار کجاست

دیدن حیوانات بی خطری مانند قورباغه، مارمولک های بزرگ، خرچنگ و مار آبی هم به هیجان سفر خاطره انگیز شما اضافه می کند! اصولا در تنگه دار بهتر است به شکل گروهی حرکت کنید و در صورت امکان دست های همدیگر را بگیرید. البته در مورد خطرناک بودن آن نگران نباشید. تورهای طبیعت گردی تنگ دار هر سال برگزار می شوند و خانم ها و آقایان بدون مشکل در این تورها حضور پیدا می کنند. اما رعایت این نکات هم ضروری است و به شکل گیری یک تجربه ی بهتر برای شما کمک می کند.

تنگ دار مازندران

مسیر تنگه دار نوشهر از کجاست؟

از سمت جاده ی چالوس، باید در دوراهی نوشهر و چالوس به سمت نوشهر مسیر خود را تغییر دهید. در مسیر، به یک جاده ی قدیمی برخورد می کنید که در 8 کیلومتری نوشهر قرار دارد و به سمت روستای کشکسرا می رود. بعد از روستای کشکسرا یک جاده ی خاکی وجود دارد که ابتدای مسیر شماست. قسمتی از این مسیر را می توانید با ماشین طی کنید و در ادامه باید خودروی خود را پارک کرده و پیاده روی تان را آغاز کنید.
مسیر پیاده روی تنگ دار در آب، چیزی حدود یک و نیم تا دو کیلومتر است و مجموعا با طی کردن این مسیر به صورت رفت و برگشت، حدود 4 کیلومتر پیاده روی در دل آب را خواهید د اشت.

جنگل خانیکان تنگه دار

فاصله تهران تا تنگ دار

اگر از میدان آزادی حرکت خود را با تور تنگه دار نوشهر آغاز کنید، بعد از 190 کیلومتر به سه راه نوشهر چالوس می رسید و از آنجا تا تنگه دار هم چیزی حدود 5 کیلومتر مسیر را باید طی کنید. رفتن از تهران به تنگه دار چیزی حدود 4 و نیم ساعت طول می کشد.

صخره نوردی تنگه دار

تنگه دار روی نقشه

لینک نقشه ی تنگه دار را اینجا برایتان قرار می دهیم تا بهتر به موقعیت آن مسلط شوید. در عکس زیر هم می توانید موقعیت دقیق تر تنگه دار را ببینید تا برای تور طبیعت گردی تنگه دار، آگاهی و آمادگی بیشتری پیدا کنید.

نقشه تنگه دار

دیدنی های تنگه دار

تنگه دار، مجموعه ی زیبایی هاست. بی دلیل نیست که آن را آمازون ایران نامیده اند؛ درختان زیبا و متنوع، مسیر رودخانه ای و جذاب با صخره های برافراشته تا ارتفاع بالا و لذت پیاده روی در آب در کنار شنا در قسمت هایی از مسییر، تنگه دار را به هدفی رویایی برای علاقه مندان به طبیعت، عکاسی و حتی صخره نوردی تبدیل کرده است. مسیر زیبای تنگه دار، همه چیز را با هم برای شما به ارمغان می آورد؛ از جنگل نوردی تا صخره نوردی، از شنا تا عکاسی و...

جنگل خانیکان و تنگه دار

توصیه های لازم برای سفر به تنگه دار