شهرکرد

میانگین امتیاز شهرکرد: 5.0 / 5
تعداد آرا: 1

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

رفتینگ شهرکرد - زاینده رود

شهرکرد تور 1.5 روزه رفتینگ شهرکرد

این روزها هر فردی مشکلات خودش را دارد. یک تفریح هیجان‌انگیز می‌تواند برای تایم کوتاهی هم که شده، باعث شود به این مشکلات فکر نکنیم. در رفتینگ شهرکرد با سفر کنید می‌توانید دقایق هیجان‌انگیز و جالبی را برای خود رقم بزنید در ادامه برایتان بیشتر از رفتینگ تعریف خواهم کرد.

 

تاریخچه رفتینگ

تاریخچه رفتینگ به هزاران سال پیش مربوط می‌شود. هنگامی که انسان‌ها از چوب درختان برای خود قایق می‌ساختند تا بتوانند از رودخانه‌ها عبور کنند.

در آن زمان مردم به شکلی ساده چوب‌ها را به یکدیگر متصل می‌کردند و با استفاده از طناب چوبهارا را به یک دیگر وصل می‌کردند.

رفتینگ اولین بار به عنوان ورزشی هیجان‌انگیز و تفریحی در منطقه گرندکنیون در آمریکا مطرح شد و طرفداران زیادی را به خود جذب کرد. این اتفاق در 1960 افتاد اما در سال 1972 به عنوان یک شاخه ورزشی بین مردم معرفی شد و جای خود را در بازی‌ها المپیک وا کرد.

از سال 1980 به بعد این ورزش محبوبیتی زیادی بین گردشگران پیدا کرد و تورهای طبیعت‌گردی مختلفی مثل رفتینگ شهرکرد و مناطق دیگر به وجود آمد.

 

رفتینگ شهرکرد

 

رفتینگ چیست؟

این ورزش در بستری مناسب مانند یک رودخانه پرآب و خروشان امکان‌پذیر است. 

نام این قایق‌های مسطح که با استفاده از پارو بر سطح رودخانه حرکت می‌کنند کلک(Raft) است. رفتینگ که از همین کلمه می‌آید به معنای قایق‌سواری است.

برای رفتینگ به یک رودخانه در ابتدا باید سطح آن را در نظر بگیرید تا برای رفتینگ خطرناک نباشد.

 

رفتینگ در ایران

رفتینگ ورزش و تفریحی است که در اواسط دهه 1380 توسط تورها برگزار شده است. اولین محلی که در آن تور رفتینگ اجرا شد، اروند بود. در ایران نیز برخی رودخانه ها مناسب‌اند که اکثر آن‌ها از زاگرس سرچشمه می‌گیرند در ادامه برخی از این رودخانه‌ها را برایتان لیست کرده‌ام.

  1. کرج

  2. دز

  3. سیروان

  4. سزار

  5. هراز

  6. سفیدرود

  7. زاینده رود

برای مقایسه رودخانه‌های رفتینگ و میزان هیجان‌انگیزی آن، شدت امواج به 6 سطح تقسیم شده‌اند:

 

شهرکرد

حال که قصد رفتینگ در شهرکرد را دارید بد نیست در این مسیر با برخی جاذبه ها آشنا شوید.

 

پل زمان خان

این پل تاریخی روی زاینده رود است دقیقا لوکیشن سامان که رفتینگ در آن انجام میشود. سامان جز جاهایی است که اکثر تورهای رفتینگ شهرکرد و زاینده رود در آن انجام میشود. این پل در روستای ایل بیگی است که واقع در چهارمحال و بختیاری است. این پل جز تاپ لوکیشن های سامان از نظر تاریخی به حساب می آید. دو دهانه دارد حدود 30 متر طول آن است و ارتفاعی 12 متر دارد. پل زمان خان با این ابعاد در زاینده رود روی 3 پایه سنگی طبیعی قرار گرفته که حدود 22 کیلومتری شمال شهرکرد است.

 

رفتینگ زمان خان

 

پل هوره

در همان مسیر رفتینگ سامان پل هوره قرار دارد که 7 دهانه دارد. این پل یادگاری باقی مانده از زمان صفوی است. البته که این پل در همان دوران صفوی هم جز ابنیه های بینظیر بوده است. هوره 63 متر طول دارد که عرض 6 متری و ارتفاع 8 متری ساخته شده است. 

 

رفتینگ شهرکرد

رفتینگ به عنوان ورزشی تفریحی سالانه افراد زیادی را به خود جذب کرده است. استان‌های زیادی تجربه رفتینگ را داشته‌اند و حتی توانسته‌اند تورهای رفتینگ مختلفی را برگزار نمایند. استان چهارمحال و بختیاری یکی از این استان‌هاست که رفتینگ شهر کرد در این استان از مابقی معروف‌تر و محبوب‌تر است.

معروف‌ترین رفتینگ‌های شهرکرد اروند و زاینده رود هستند که در تورهای طبیعت گردی در موسسه‌های مختلف برگزار می‌شوند.

 

تور رفتینگ شهرکرد

تور رفتینگ شهر کرد می‌تواند علاوه بر هیجان انگیز بودنش، ورزشی فوق‌العاده باشد و لحظات متفاوت را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

رودخانه های شهرکرد

یکی از مهم‌ترین رودخانه شهر کرد، اروند است زیرا آبریز این رودخانه بیش از 50 درصد این استان را شامل می‌شود.

آب رودخانه اروند از دشت‌های مرکزی استان و مناطق کوهستانی در ارتفاعات شرقی تأمین می‌شود. آبدهی این رود 1750 متر مکعب در ثانیه است.

رودخانه زاینده رود از ارتفاعات زردکوه سرچشمه می‌گیرد و با شیب متوسط 3 درصد، از رودخانه های چهارمحال و بختیاری است. همچنین میانگین آبدهی این رود سالیانه 1053 میلیون متر مکعب می‌باشد.

رودخانه‌های دیگری هم در استان زیبای چهارمحال و بختیاری وجود دارند که در ادامه لیستی از آن ها را در اختیارتان گذاشته‌ام:

و...

 

 

رودخانه اروند

رودخانه اروند یکی از جذاب و مهم‌ترین جاذبه‌های استان چهارمحال و بختیاری است. این رودخانه‌ی زیبا با نام دیگری تحت عنوان کارون عُلیا شناخته میشود.

اگر یک وقت به سرتان زد که به این مکان دنج بروید خودتان را به دره‌ی یاس واقع در شهرستان اردل برسانید.

 

رفتینگ اروند

اگر تا الان تجربه ورزش متفاوت و هیجانی رفتینگ را نداشته‌اید، به هیچ وجه نگران نباشید زیرا تور لیدر و مربی رفتینگ به شما آموزش‌های لازم جهت انجام این کار را می‌دهد.

رفتینگ اروند را باید از دره‌ی یاس آغاز کنید که اگر بخواهید کل این رودخانه را رفتینگ کنید بازه زمانی، حدود 5 ساعت طول می‌کشد زیرا طول این رودخانه به حدود 20 کیلومتر می‌رسد.

در ابتدا رفتینگ اروند با آرامشی به یادماندنی شروع می‌شود و بعد به قسمت هیجانی ماجرا خواهید رسید که در آب‌های خروشان گروهی پارو بزنید و حسابی خیس شوید.

 

تور رفتینگ شهرکرد

 

رودخانه زاینده رود

زاینده رود در بخش مرکزی ایران قرار دارد که بزرگ‌ترین رودخانه این منطقه است. آب رودخانه زاینده رود در آخر به مرداب گاوخونی می‌رسد؛ البته بعد از طی کردن یک مسیر 200 کیلومتری به این مرداب ختم می‌شود و آب آن از غرب به سمت شرق جریان دارد همچنین این رودخانه از 5 شهر عبور می‌کند که عبارت‌اند از:

 

رفتینگ زاینده رود

رودخانه زاینده رود برای امواج کم خطرش انتخابی مناسب برای رفتینگ شهرکرد است و درجه موج آن در سطح 2 و 3 است.

رودخانه زاینده رود 3 مسیر دارد که کوتاه‌ترین مسیر آن پل زمان خان تا پل چوان (سه کیلومتر مسافت) است و رفتینگ آن حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

بابا پیراحمد تا پل زمان‌خان دومین مسیر رودخانه زاینده‌رود است که مسافتی حدود 8 کیلومتر دارد و پیمایش مسیر آن حدود 1 ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد.

سومین مسیر این رودخانه زیر پل زمان خان است که در واقع هیجان‌انگیزترین و جذاب‌ترین مسیر رودخانه زاینده رود میباشد. رفتینگ این مسیر بازه زمانی، حدود 5 ساعت از شما وقت خواهد گرفت و در مسیر 2 توقف دارد.

 

بهترین زمان برای رفتینگ

رودخانه‌ها اکثرا در فصل بهار پر آب تر هستند و رودخانه‌ای که پرآب تر باشد برای رفتینگ هم مناسب تر است. در زمستان سرمای هوا ممکن است لذت کافی برای رفتینگ را از شما بگیرد. در تابستان هم مقدار آب رودخانه‌ها طبیعتا به دلیل عدم بارانندگی و... کمتر است. پس بهترین فصل برای رفتینگ، فصل بهار است زیرا هم آب و هوای بهتری دارد و هم رودخانه پرآب‌تر است.

در فصل بهار هیجان و لذت رفتینگ، به بیشترین حد خود می‌رسد. پس این فصل را برای رفتینگ به هر منطقه‌ای که مدنظرتان است در نظر بگیرید.

 

وسایل مورد نیاز برای رفتینگ

برای هر فعالیتی شما به یک سری از لوازم و تجهیزات نیاز دارید تا بتوانید از ورزش خود لذت ببرید در ادامه لیستی از این وسایل را در اختیارتان می‌گذارم تا بتوانید این ورزش تفریحی را به بهترین شکل ممکن تجربه نمایید:

  1. لباس مناسب: در صورت گرم بودن هوا بهتر است لباس شنای مخصوص داشته باشید تا سریعا خشک شود و در صورت سرد بودن هوا کاپشن و شلوارهای مجهز به لایه‌ی بیرونی همراه داشته باشید که ضد آب باشند.

  2. کفش مناسب: صندل‌های بندی، پاپوش های محکم و چکمه‌های ضد آب
  3. کلاه لبه دار و عینک آفتابی برای محافظت در برابر نور آفتاب

 

سختی های رفتینگ

بهتر است قبل از اقدام به رفتینگ در هر رودخانه از درجه سختی آن رودخانه اطلاع داشته باشید تا بتوانید از این ورزش هیجانی لذت ببرید. در صورت درجه سختی بالا ممکن است پارو زدن برای شما سخت شود و تا حد زیادی خیس شوید.

 

چرا باید رفتینگ رو تجربه کنید؟

رفتینگ شهر کرد به این علت که ورزشی گروهی و هیجان انگیز است میتواند دقایقی استثنایی را برای شما به ارمغان بیاورد، پس ارزش یک بار امتحان کردن را دارد.

رفتینگ تجربه‌ای جدید بر روی سطح رودخانه است که آدرنالین خون شما را بالا خواهد برد پس لحظاتی هیجان انگیز را تجربه می‌کنید.

قایق سواری تند با شیب زیاد به قطع حال شما را خوب خواهد کرد و چه فردی دوست ندارد با دوستان خود آب‌بازی کند.