ماسوله

میانگین امتیاز ماسوله: 3.0 / 5
تعداد آرا: 4

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

تور ماسوله، بهشت نهفته گیلان

ماسوله تور ماسوله

تصورش را بکنید؛ تصویری از بالکن‌هایی دارای گل‌های شمعدانی، خانه‌های مینیاتوری پلکانی، کوه‌های زیبا و استوار، آبشار‌های خروشان در کنار طبیعتی انبوه از درختان بکر و سرسبز، همه را به خود خیره خواهد کرد ... 

 

ماسوله کجاست؟

تمامی تعاریفی که خواندید راجع به ماسوله خودمان بود. این شهر زیبا  در بخش سردار جنگل فومن، در فاصله 60 کیلومتری شهر رشت و در جنوب غربی استان گیلان قرار دارد.

روستای زیبای ماسوله از جنوب به زنجان، از شمال به ماسال، از غرب به خلخال و از شرق به فومن محدود می‌شود.

 

چگونه به ماسوله برویم؟

دوست دارید با ماشین شخصی خودتان به روستای زیبا‌ی ماسوله سفر کنید یا همراه سفرکنید به تور یکروزه ماسوله بروید؟

برای رفتن به ماسوله در مرحله اول باید خودتان را به فومن برسانید. در مرحله بعد طبق تابلوهای راهنما جاده‌ای به طول 35 کیلومتر را به سمت مستقیم بروید. حدود یک ساعت راه در بین فومن تا ماسوله منتظر شماست.

 

اما چگونه به فومن برویم؟

برای سفر به شهر زیبای ماسوله در مرحله اول، به شهر فومن بروید. اگر به دنبال مسیر کوتاه هستید؛ کرج تا منجیل و رودبار مناسب‌ترین مسیر است. بعضی وقت‌ها دلمون می‌خواد طبیعت بکر و زیبای راه را تماشا کنیم، در این صورت جاده‌ی چالوس می‌تواند حسابی حال و هواتان را عوض کنه.

 

تور ماسوله با سفر کنید

تور یکروزه ماسوله

یک وقت‌هایی مسافرت با توری که کل جمع را نشناسیم هم خوش می‌گذره، از اون ورم که یک تور لیدر پایه باحالم داشته باشه دیگه همه چی سر جاشه!

برگزاری تور ماسوله توسط سفر کنید هر جمعه اتفاق میفته که شما می‌توانید جای خودتان را با رزرو تور پر کنید.

 

پیدایش شهر ماسوله

مانند تمامی شهرهای دیگر روستای ماسوله هم روایات مربوط به خود را دارد که در ادامه آن‌ها را برایتان خواهم گفت.

یکی از این داستان‌ها به این صورت بوده است: هنگامی که "آقا سید جمال‌الدین اشرف" از طارم فرار می‌کرد، یکی از همراهان مجروح او "عون‌بن محمدبن علی" به این منطقه آمد و از یکی از چوپانان خواست تا وی را در این محل دفن کند. بعدها چوپان‌ها دور مزار او جمع شده‌اند. خانه‌ها و بناهایی ساخته شد و کم کم روستای زیبای ماسوله شکل گرفت.

روایات دیگر بدین صورت است که بعد از شیوع بیماری طاعون، گروهی از مردم به سمت پایین‌تر (ماسوله) کوچ کرده‌اند. البته برخی دیگر علت این کوچ را سختی رفت و آمد به بالای کوه می‌دانستند.

 

جاذبه های گردشگری روستای ماسوله

روستای زیبای ماسوله در کنار  بافت سنتی خانه‌های پلکانی، طبیعت بکر، آب و هوای دلنشین و مردمان مهمان‌نواز، بازاری زیبا و تماشایی دارد که به قلب این روستا معروف شده است. آبشار‌های زیبا، ییلاق کوربار و قله‌های استوار همگی دست به دست هم داده‌اند تا ماسوله را به شهری توریستی و گردشگری تبدیل کنند.

 

بازار ماسوله | قلب روستای پلکانی ماسوله

بازار ماسوله در تور یکروزه ماسوله

می‌توانم بگم یکی از زیباترین مناظری که با چشمام دیدم بازار 4 طبقه روستای ماسوله است. البته  تمامی بازارهایی که دیدید را دور بیندازید. بازار ماسوله  با مابقی بازارها متفاوت است. 

این بازار بافتی پلکانی دارد که مغازه‌های طبقه‌های بالای آن خود 2 طبقه هستند و شما می‌توانید انواع صنایع‌دستی و اجناس خاص را در این بازار مشاهده کنید.

 

آبشار کوشم

زیبایی‌های روستای ماسوله تمامی ندارد ...!

گرچه در پی وقوع سیل‌ها طی چند سال اخیر آبشارهای این روستا دچار تغییراتی شده‌اند ولی همچنان زیبایی‌های چشمگیری دارند که دوست ندارید از آن‌ها چشم بردارید. مسیر دسترسی به آبشار کوشم توسط شیب ملایمی است که رفت و آمد را برای شما سخت نخواهد کرد. شما پس از یک ساعت کوه‌پیمایی و تماشای چند آبشار کوچک دیگر در مسیرتان، وارد تنگه دیواره‌ای سنگی خواهید شد. در انتهای آن آبی روان مشاهده خواهید کرد که ارتفاع آن حدود 30 متر است.

 

موزه مردم شناسی ماسوله

موزه مردم شناسی  در محل ورودی روستای زیبای ماسوله، در سال 1381 توسط فرهاد شرفی ماسوله‌ای احداث شده است. این موزه 3 بخش دارد که هرکدام از این بخش‌ها گنجینه‌ای از اشیای فرهنگی ارزشمند مردمان این روستا را در خود جای‌داده است.

 

پارک جنگلی ماسوله

پارک جنگلی ماسوله در تور یکروزه ماسوله

یکی دیگر از جاذبه‌های دوست‌داشتنی و سرسبز این روستا، پارک جنگی روستای ماسوله است. این پارک با منظره‌های زیبا، آب و هوای خنک و  چشم‌اندازهای کوهستانی هر بیننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد. این پارک در غرب و 35 کیلومتری فومن قرار گرفته است. 

پوشش گیاهی پارک جنگی ماسوله به صورت زیر است:

همچنین شما می‌توانید از امکانات رفاهی نظیر دکه‌ها، رستوران‌ها و آلاچیق استفاده کنید. یادتون نره آش دوغ پارک جنگلی ماسوله را امتحان کنید.

 

منطقه میلرزان

منطقه میلرزان در شمال غربی روستای سرسبز و زیبای ماسوله واقع شده است. این منطقه با چشم‌انداز زیبا و تماشایی به بام ماسوله معروف شده است. می‌توانید در این منطقه در یک قاب، روستای پلکانی با معماری استثنایی ماسوله را مشاهده کنید.

 

آبشار خرم بو

یکی از مناظر زیبای روستای ماسوله، آبشار خرم بو است. این آبشار در میان کوه‌های ماسوله واقع شده است و به آبشاره خربو معروف شده است. در مسیر رسیدن به آبشار خرم بو شما می‌توانید از مناظر زیبای دیگر روستای ماسوله نظیر سایت سنگ‌نوردی، امامزاده هاشم و بازار ماسوله دیدن کنید.

 

بقعه مقدس امامزاده عون بن علی 

در روستای ماسوله علاوه بر اماکن سرسبز و خوش آب و هوا، محل‌های تاریخی و مذهبی هم وجود دارد.
امامزاده عون بن محمد حنیفه بن علی (ع) یکی از این اماکن تاریخی مذهبی است. این امامزاده به صورت عمارتی هشت ضلعی است. بر اساس شجره‌نامه، این بقعه مربوط به نوه امام علی (ع) است.
قدمت امامزاده عون بن علی با سنگ‌کاری‌های زیبای سنگ قبر به قرن دوم و سوم هجری برمی‌گردد.
 

ییلاق کوربار ماسوله

ییلاق کوربار یکی از تماشایی‌ترین و زیباترین ییلاق‌ روستای زیبای ماسوله است. این ییلاق در میان کوه‌های جنگلی سبز واقع شده است. برای رسیدن به این ییلاق می‌بایست مسیری چندساعته را با شیب‌های ملایم و برخی از شیب‌های تند طی کنید. بعد از رسیدن به ییلاق کوربار ماسوله، سختی راه‌ را با تماشای منظره‌ها به طور کامل فراموش خواهید کرد.

 

قله شاه معلم

قله شاه معلم در تور یکروزه ماسوله

دومین قله بلند استان گیلان، قله شاه معلم یا همان ماسوله داغی است. این قله با ارتفاعی معادل 3050 متر در شمال غربی ماسوله واقع شده است. قله شاه معلم مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. این توجه به دلیل زیبایی بی‌همتا و سختی راه برای کوهنوردان است.

علت این نام‌گذاری فردی عارفی به اسم "شاه معلم" است. این فرد برای عبادت و مسائلی از این قبیل به این قله مراجعه میکرده است. بعد از مرگ این فرد طبق وصیت نامه‌اش، این قله به آرامگاه ابدی شاه معلم تبدیل شده است.

 

غار بوزخانه

غار بوزخانه در شمال غربی شهرک ماسوله در ارتفاع 2500 متری ارتفاعات رشته‌کوه تالش قرار گرفته است. ارتفاع این غار بیش از 2 متر است. غار بوزخانه با بیش از 1000 سال قدمت جزو جذاب‌ترین غارهای شمالی قرار گرفته است که توجه افراد زیادی را به خود جذب کرده است.

 

مراسم خاص مردم ماسوله

مردمان روستای ماسوله هم مانند دیگر مناطق به آداب و رسوم خاصی پایبند هستند که در ادامه 2 نوع از این مراسم را به شما معرفی خواهم کرد.

آیین علم‌بندان با پیدایش غروب ششم ماه محرم، توسط مردمان روستای ماسوله اجرا می‌شود. این مراسم برای آن‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است و تمام تلاششان بر این است که آن را به بهترین شکل ممکن برگزار نمایند. آیین  علم‌بندان با قدمتی حدود 8 قرن بدین صورت برگزار می‌شود: در ابتدا افراد عزادار بر روی بام‌ها و حیاط مساجد شیپورهایی را به صدا می‌آورند تا عزاداران 4 دسته شهر را از این مراسم آگاه سازند. در ادامه مردم گردهم می‌آیند و دسته‌های عزادارن  یکی پس از دیگری در کوچه‌های شه سینه زنی می‌کنند. دسته‌ها یکی پس از دیگری وارد امامزاده عون عبن علی شده و علم‌های خود را تحویل می‌گیرند. تنها وجه تمایز این علم‌ها عمودی بودن آن‌ها است.

آیین عروس گوله، مراسمی سنتی است که در نیمه دوم ماه اسفندماه بین 2 هفته تا یک ماه برگزار می‌شود. گروهی برای نمایش در حیاط خانه‌ها، در خیابان قدم می‌گذارند و هدایایی مانند شیرینی، تخم‌مرغ، برنج، پول و... از مردم دریافت می‌کنند.

 

تفریحات ماسوله

تفریحات ماسوله در تور یکروزه

کنار دنیای مدرن امروزه، گاهی سنتی بودن هم خوش می‌گذرد ... شما می‌توانید در روستای زیبای ماسوله با لباس‌های سنتی در مناظر زیبا عکسی به یاد ماندنی داشته باشید. همچنین می‌توانید در این طبیعت زیبا پیک‌نیک کنید و از مناظر آن لذت ببرید.

گردش در بازار ماسوله یکی دیگر از تفریحات روستای پلکانی ماسوله است که با خرید کردن محصولات و صنایع‌دستی می‌توانید از  بازارگردی لذت ببرید. طبیعت‌گردی و کوهنوردی در ماسوله هم می‌تواند حال شما را خوب کند.

 

آب و هوای ماسوله

متوسط دمای سالانه روستای زیبای ماسوله حدود 12 درجه سانتی‌گراد است. آب و هوای این روستای دل‌نواز به صورت زیر است:

  1. آب و هوای کوهستانی
  2. آب و هوای مه‌آلود همراه با عطر دلنشین گلپر و بابونه
  3. تابستان خنک 
  4. باران‌های پودری پاییزی

 

چه فصلی برای سفر به ماسوله مناسب است؟

این سوال کاملا بر‌میگردد به شخصیت خودتان. اگر دوست دارید انواع آب و هوا را تجربه کنید بهار فصلی مناسب برای سفر به شما است. در این فصل در روزهای متفاوت شاهد برف و باران، آفتاب و مه و... خواهید بود.

اگر سرما اذیتتان می‌کند بهترین فصل برای سفر، تابستان است. این روستای سرسبز در روزهای شرجی و گرم تابستان هم خنک است.

قدم زدن زیر باران همراه با منظره‌های زرد و نارنجی پاییز، بی‌شک هر بیننده‌ای را به خود وابسته می‌کند. برای عاشقان باران و طبیعت، فصل پاییز مناسب سفر است.

اگر جزو دوستداران لباس سفید ماسوله هستید و میونتون با سرما بد نیست، زمستان ‌می‌تواند فصلی مناسب برای قدم گذاشتن به ماسوله باشد.

 

رستوران‌های ماسوله

خوشبختانه در طبیعت سرسبز و زیبای ماسوله، انواع غذاهای محلی مثل کباب ترش، میرزاقاسمی، شامی و... وجود دارد که در ادامه آدرس برخی از رستوران‌های معروف روستای پلکانی ماسوله را در اختیارتان می‌گذارم.

  1. رستوران و سفره‌خانه سنتی بامداد: ماسوله، استان گیلان (مشاهده روی نقشه)
  2. رستوران نمونه سنتی برادران روحی ماسوله: ماسوله، استان گیلان (مشاهده روی نقشه)

  3. رستوران آرام: گیلان، فومن، کیلومتر 10 جاده فومن - ماسوله، هتل رستوران آرام (مشاهده روی نقشه)

  4. رستوران شب‌های ماسوله: کیلومتر 18 جاده فومن به ماسوله (مشاهده روی نقشه)

 

اقامتگاه های ماسوله

اقامت گاه های ماسوله

روستای ماسوله بافتی سنتی دارد. شما برای اقامت در این روستا می‌توانید از هتل‌ها و مهمان‌خانه‌هایی که در جاده منتهی به ماسوله وجود دارند استفاده کنید. در ادامه برخی از این اقامتگاه‌ها را در اختیارتان می‌گذارم.

هتل آرام ماسوله (3 ستاره)

 

هتل آریا ماسوله (2 ستاره)

 

هتل آپارتمان نوید (3 ستاره)

 

چرا به تور یکروزه ماسوله برویم؟

معماری خاص و مناظر زیبای روستای ماسوله بیشتر افراد را به خود علاقه‌مند کرده است و از طرفی دیگر فردی وجود نداشته که از سفر به این شهر زیبا پشیمان شده باشد. تماشای اماکن جذاب و گردشگری آن در کنار آب و هوایی خنک، ارزش یک‌بار سفر را به ماسوله دارد. گشت و گذار در بازار ماسوله حال و هوای هر مسافری را عوض خواهد کرد.