ماسال

میانگین امتیاز ماسال: 5.0 / 5
تعداد آرا: 1

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

ماسال کجاست؟ | دیدنی ها، عکس، تور یک روزه ماسال | سفر کنید

ماسال ماسال

شمال کشورمان، پر است از نقاط دیدنی و جاذبه های طبیعی. از الیمستان تا جواهردشت، از فیلبند تا تنگه دار، از تنگه بهشت تا دریاچه فراخین و از جنگل بلیران تا ساحل گیسوم، دیدنی ها و تفرجگاه های مختلف و متنوعی را می توان یافت که هر کدام به جای خود می توانند مقصدی مناسب برای طبیعت گردان و گردشگران سراسر کشورمان باشند. اما یک نام در این میان وجود دارد که بیش از هر جای دیگری به گوشمان خورده و مانند ستاره ای درخشان در آسمان زیبای دیدنی های شمال کشورمان، همواره در حال درخشیدن است. روستا و ییلاقی زیبا. منطقه ای توریستی، بهشت گمشده ی شمال کشور و عروس جاذبه های گردشگری ایران. نامش حتما برایتان آشناست. به ماسال خوش آمدید. اگر میخواهید با ماسال آشنا شوید، دو پیشنهاد برایتان داریم: اولی، تور یک روزه ماسال است و دومی، همراه ماندن با این مقاله تا پایان!

ییلاق سرسبز ماسال

ماسال کجاست؟

ماسال، شهری در در 55 کیلومتری رشت و 60 کیلومتری شهر تالش است. ماسال تا تهران، حدود 380 کیلومتر فاصله دارد و طی کردن مسیر تهران تا ماسال در تور یک روزه ماسال، پنج ساعت زمان می‌برد. شهر ماسال در شمال غربی رشت واقع شده و باید از طریق فومن یا بندر انزلی به آنجا بروید.

نقشه ماسال

شهر ماسال، از شمال توسط رضوانشهر، از شرق توسط فومن و صومعه سرا و و و از غرب و جنوب توسط خلخلال و استان اردبیل احاطه شده است. ماسال همچنین 48 کیلومتر تا روستای ماسوله فاصله دارد و به نوعی، در مرکزیت زیبایی ها و جذابیت های استان گیلان قرار دارد.

ماسال کجاست

چگونه به ماسال برویم؟ مسیر تور یک روزه ماسال

برای رفتن به ماسال از سمت تهران، ابتدا باید وارد اتوبان تهران - قزوین شوید و سپس از طریق جاده ی قزوین - رشت، به رشت بروید. در 20 کیلومتری رشت، از خروجی فومن - سراوان خارج شده و به سمت ماسال رهسپار می شوید. این در صورتی است که قصد استفاده از خودروی شخصی تان را داشته باشید. اگر بخواهید با اتوبوس به ماسال بروید، می توانید از اتوبوس های تهران - ماسال در ترمینال غرب استفاده کرده و در یک سفر 7 الی 8 ساعته به مقصد برسید. اگر می خواهید با هواپیما یا قطار یا با استفاده از تور یک روزه ماسال به این شهر زیبا سفر کنید، فقط می توانید تا رشت بروید و مسافت رشت تا ماسال را باید به شکل دیگری بپیمایید.

عکس هوایی ماسال
اگر بخواهید از بندر انزلی به ماسال برسید، باید ابتدا به رضوانشهر بروید و سپس به سمت شاندرمن حرکت کنید. همچنین، در صورت عزیمت از سمت استان های غربی مانند آذربایجان غربی یا آذربایجان شرقی، باید مسیر خلخال به پونل را پشت سر بگذارید و سپس وارد جاده ی ماسال شوید.

ییلاق های پربازدید و معروف تور یک روزه ماسال

صحبت از زیبایی های ماسال، در یک مقاله نمی گنجد. گوشه گوشه ی این منطقه ی دیدنی پر است از زیبایی هایی که هر کدام به تنهایی چشمان شما را به خود خیره می کنند. اینجا سعی می کنیم تعدادی از ییلاق های چشم نواز ماسال را به شما معرفی کنیم تا این منطقه ی زیبا را بهتر بشناسید.

ییلاق های ماسال

ییلاق اولسبلنگاه ماسال

ییلاق اولسبلنگاه در 25 کیلومتری جنوب غرب ماسال قرار دارد و شناخته شده ترین ییلاق ماسال است. اولسبلنگاه در لغت به معنی "درخت در ارتفاع زیاد" است و این ییلاق به دلیل وجود درختان متنوع و ارتفاع 1490 متری از سطح دریا، بدین شکل نام گذاری شده است.

ییلاف اولسبلنگاه کجاست

از ییلاق اولسبلنگاه، می توانید شهر ماسال و شهر تالش را زیر پایتان به وضوح ببینید. آب و هوای ییلاق اولسبلنگاه در فصل تابستان بسیار خوب و مناسب است؛ به گونه ای که حتی بومیان منطقه نیز در تابستان در این مکان ساکن می شوند. ییلاق اولسبلنگاه همچنین یکی از مقاصد بسیار پرطرفدار تور یک روزه ماسال است.

آب و هوای ییلاق اولسبلنگاه ماسال

یکی از دلایل خاص و ویژه بودن ییلاق اولسبلنگاه، وجود درختان ممرز در این ییلاق زیبا است. درخت ممرز درختی است که تنها در ارتفاع بالای 600 متر از سطح زمین می روید و رشد می کند. نام این ییلاق نیز برگرفته از نام درخت ممرز در زبان محلی است؛ اولس به معنای ممرز و بلنگاه به معنای مکان بلند و مرتفع است.

جنگل های ییلاق اولسبلنگاه
ییلاق اولسبلنگاه یک منطقه ی حفاظت شده است و خوشبختانه، مطابق با قوانین تنها با مصالح چوبی می توان در آنجا اقدام به ساخت خانه کرد. به همین دلیل، بافت روستایی و ییلاقی این منطقه کاملا حفظ شده است.

کلبه چوبی در ییلاق اولسبلنگاه

آب آشامیدنی روستای اولسبلنگاه نیز از چشمه های اطراف تامین می شود. در صورت سفر به این ییلاق، یکی از چیزهایی که حتما باید تجربه کنید، خوراکی های محلی این منطقه است؛ دکه های کوچک این روستا، گوشت تازه، تخم مرغ محلی، انواع خوراکی ها و لبنیات محلی مانند کره، پنیر و شیر محلی را عرضه می کنند که بسیار خوش طعم و خوشمزه اند!
یلاق اولسبلنگاه، از دیگر نقاطی است که امکان مشاهده ی پدیده ی اقیانوس ابر در آن وجود دارد. بهترین زمان برای مشاهده ی اقیانوس ابر در اولسبلنگاه، در ماه های اردیبهشت و خرداد است.

جنگل ابر اولسبلنگاه

ییلاق سوئه چاله ماسال

پس از اولسبلنگاه، معروف ترین ییلاق این منطقه را با نام سوئه چاله یا سوچاله می شناسند. این ییلاق، مملو از خانه هایی با سقف های رنگارنگ در ارتفاع بالاست که در هنگام غروب خورشید، شما را با منظره ای بسیار زیبا و چشم نواز مواجه می کند که به قول معروف، خوراک عکاسی است! سوئه چاله در 33 کیلومتری جنوب غربی ماسال قرار دارد و از نظر موقعیت جغرافیایی، کمی پایین تر از اولسبلنگاه واقع شده است. سوئه چاله دارای آب و هوایی خنک و دلپذیر است و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا، در میان انبوهی از ابرها واقع شده است. این ییلاق کمتر از ییلاق اولسبلنگاه توسط گردشگران تور یک روزه ماسال مورد بازدید واقع می شود و همین خلوت بودن، از ویژگی های بسیار مثبت آن است.

ییلاق تلارگاه ماسال

اگر قصد رها شدن از زندگی شهری و همراه شدن با طبیعت را دارید، ییلاق تلارگاه به خاطر در دسترس نبودن اینترنت، یک گزینه ی بسیار مناسب است. این ییلاق مجموعه ای از زیبایی های طبیعی را در خود دارد؛ از جنگل های زیبا گرفته تا دره های باشکوه، و مه و ابرهایی که فضایی سوررئال را برای شما می آفرینند و تجربه ای بی نظیر برایتان خلق می کنند.

ییلاق تلارگاه ماسال

ییلاق ملومه ماسال

ییلاق ملومه یا ملومه بند، از جمله ییلاق های کمتر شناخته شده ی این منطقه است که بعید است اسمش به گوشتان خورده باشد. یک ییلاق زیبا با آب و هوای عالی و خانه های پرتعداد که گزینه ای مناسب برای اقامت را در اختیارتان می گذارد. طبیعت زیبای ییلاق ملومه بند، پر است از کوه ها و جنگل های زیبا و بکر که کمتر کسی به چشم دیده است.

ییلاق شالما ماسال

یکی دیگر از ییلاقات ماسال با آب و هوایی خنک و دلچسب و طبیعتی بکر و دست خورده. به ییلاق شالما، سرچشمه ی آب ها هم گفته می شود؛ زیرا پر از چشمه های مختلفی است که در جای جای آن جاری شده اند. 5 چشمه در این ییلاق از دل زمین می جوشد و همچنین، محل تلاقی دو رود شالما و چسلی است. برای عزیمت به ییلاق شالما که در 12 کیلومتری ماسال قرار دارد، باید از سمت اولسبلنگاه حرکت کنید.

ییلاق شالما ماسال کجاست

ییلاق خندیله ماسال

خندیله یا خندیله پشت، نام خنک ترین ییلاق در میان ییلاقات ماسال است. به دلیل قرار گرفتن این ییلاق در میان کوه های بلند و مرتفع آن منطقه، دمای آنجا از سایر ییلاقات ماسال در سطح پایین تری قرار دارد؛ بنابراین حتی در فصل تابستان هم باید در خندیله لباس گرم بپوشید. همین تفاوت دمایی بالا، این ییلاق را به شدت نزد اهالی بومی آن منطقه محبوب کرده است. اگر شما هم از کسانی هستید که از گرمای تابستان فراری اند و هوای زمستانی را می پسندید، تور یک روزه ماسال و بازدید از ییلاق خندیله بهترین پیشنهاد برای شماست.

ییلاق خندیله ماسال

ییلاق اسپی ماسال

ییلاق اسپی از جمله ییلاق های پرطرفدار ماسال است که همه ساله عده ی زیادی از آنجا دیدن می کنند. دلیل نام گذاری این ییلاق، وجود اسب های وحشی فراوان در این منطقه است که زیبایی خاص و کم نظیری را به آن بخشیده است.


بخوانید: گله ی اسب های وحشی در جنگل الیمستان


ییلاق اسپی هم جزو دیگر نقاطی است که پدیده اقیانوس ابر یا جنگل ابر را برای شما به نمایش می گذارد. از آن ارتفاع، تماشای دریای ابرهای زیر پایتان، بسیار دلنشین و آرامش بخش خواهد بود.

ییلاق اسپی ماسال

ییلاق شنبه راه ماسال

ییلاق شنبه راه در کنار کوه های ماسال قرار دارد و مقصدی جذاب برای کسانی است که می خواهند اقامت در کلبه های چوبی و خانه های ییلاقی را تجربه کنند. اهالی این منطقه به دامپروری مشغول هستند و مردمانی بسیار باصفا و مهمان نواز، در این ییلاق زیبا زندگی می کنند. 

ییلاق واشیار ماسال

ییلاق واشیار، به معنای واقعی کلمه یکی از سرسبزترین ییلاقات ماسال است که در میان کوه های ماسال قرار گرفته است. این ییلاق در بخش شاندرمن قرار دارد و هم‌نام آبشاری زیبا در این منطقه است که جذابیت به خصوص آن به شمار می رود. آبشار واشیار، آبشاری با عمق یک متر در منطقه ی ییلاقی واشیار است که می تواند گزینه ای جذاب برای گذراندن یک روز تابستانی باشد. فراموش نکنید که در سفر به ییلاق واشیار، چه با همراهی تور یک روزه ماسال و چه به صورت شخصی، باید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

ییلاق واشیار ماسال

ییلاق خشکه دریا ماسال

ییلاق خشکه دریا با ارتفاع 1500 متری از سطح دریا، در یک دره قرار دارد که چندین رود پرآب ماسال در آنجا به هم میرسند. این ییلاق به دلیل قرار گرفتن در میان رشته کوه های "دشته"، همواره از آب و هوایی خنک و کوهستانی برخوردار است. 
دسترسی به ییلاق خشکه دریا کمی سخت است و چندین ساعت رانندگی و پس از آن پیاده روی برای رسیدن به این منطقه، مورد نیاز است. البته مناظر طبیعی زیبای این ییلاق و آب و هوای مطبوع آن، ارزش تحمل این سختی ها را دارد.
در سالهای دور در این منطقه دریاچه ای کوچک قرار دشته که به مرور زمان خشک شده است. علت نام گذاری این ییلاق با نام خشکه دریا هم، همین موضوع است.

ییلاق خشکه دریا ماسال

ییلاق خان بند ماسال

هر گوشه از ماسال، دیدنی های متنوع و متمایزی دارد که موجب شگفتی هر کسی می شود. ییلاق خان بند، مناسب کسانی است که از تماشای اقیانوس ابر خسته شده اند و به دنبال یک پدیده‌ی تازه اند! این ییلاق، به دلیل موقعیت جغرافیایی خاصی که دارد، محل گذر و عبور بسیار سریع ابرهاست. به همین دلیل هم همه ساله گردشگران زیادی برای تماشای این پدیده ی زیبا و نادر، با تور یک روزه ماسال به این ییلاق سفر می کنند. این ییلاق در مرز میان استان گیلان و استان اردبیل قرار دارد و همین موضوع یکی از عوامل حرکت سریع ابرها در آنجاست.

ابرهای ییلاق خان بند ماسال

برخی می گویند پیکر میرزا کوچک خان جنگلی هم در حوالی همین منطقه ی ییلاقی به خاک سپرده شده است. ییلاق خان بند دشت های وسیعی ارد و محل مناسبی برای چرای گوسفندان اهالی آن منطقه به شمار می رود.

میرزا کوچک خان ماسال

سایر ییلاق های ماسال

نوشتن از ماسال به این راحتی ها تمام نمی شود. منطقه ییلاقی ماسال پر است از جاذبه ها و ییلاقات دیدنی ای که بعضا چندان هم شناخته شده نیستند. حتی نوشتن از ماسال و دیدنی های آن هم زمان زیادی می برد؛ چه برسد به گشت و گذار در آن! ییلاقات دیگری نیز در ماسال وجود دارند که کمتر شناخته شده اند و بیشتر پذیرای بومیان آن منطقه هستند. مانند ییلاق نسا، سیاهدول، خریدول، گنذر، گامیشیان، لیپا، دشت آلنزه و... که هر کدام جذابیت‌های به خصوصی دارند و بازدید از هر یک می تواند یک تجربه‌ی خاطره انگیز را برای شما خلق کند.

دیدنی های تور یک روزه ماسال

زیبایی های ماسال به ییلاقات آن ختم نمی شود. با هم بخشی از جاهای دیدنی های آن را مرور می کنیم.

ماسال اسبه ریسه

شاندرمن

شاندرمن ماسال

شاندرمن با زیبایی های خیره کننده خود، در 10 کیلومتری شمال ماسال واقع شده است. شاندرمن یک منطقه ی تفریحی با آب و هوایی خنک و دلچسب است و از جمله دیدنی های آن می توان به رودخانه ها و آبشارهای زیبا و غار آویشو اشاره کرد.

غار آویشو ماسال

کلبه های چوبی این منطقه، محلی مناسب برای اقامت در شب های تابستان را برای شما فراهم می کند. 

ارتفاعات آلاله

ارتفاعات آلاله، اندکی بالاتر از ییلاق اولسبلنگاه واقع شده اند و از آن بالا، منظره ی شهر ماسال به خوبی هویداست. در این ارتفاعات، لذت قدم زدن در دشت های زیبا و مشاهده ی مناظر طبیعی دلنشین را در حالی تجربه خواهید کرد که شهر ماسال، دقیقا در مقابل چشمان تان قرار دارد.

بام ماسال

بام ماسال یکی از نزدیک ترین نقاط تفریحی به این منطقه است و البته که حتی از اسم آن هم می توان این موضوع را حدس زد. بام ماسال نقطه ای مناسب برای یک تفریح کوتاه و مختصر است و تنها یک کیلومتر با ماسال فاصله دارد. از آن بالا، می توانید صومعه سرا، بندر انزلی، شهر ماسال و بسیاری از شهرها و روستاهای مجاور را ببینید و لذت ببرید.

بام ماسال

قلعه کول ماسال

در روستای تاس کوه یا روستای قلعه کول، قلعه ای در ارتفاع 35 متری وجود دارد که آن را با نام قلعه کول می شناسیم. این قلعه روی یک تپه احداث شده و قدمت آن به قرن دوم و سوم هجری برمیگردد. قلعه کول در سال 1386 در فهرست آثار ملی ثبت شده است؛ اما در سالهای اخیر به دلیل نگهداری نامناسب و عدم رسیدگی، در حال تخریب شدن است. اگر می خواهید با تور یک روزه ماسال به قلعه کول بروید، باید از جاده ماسال به سمت کیش خانی حرکت کنید.

قلعه کول ماسال

توصیه هایی برای سفر با تور یک روزه ماسال