جواهر دشت

میانگین امتیاز جواهر دشت: 4.0 / 5
تعداد آرا: 3

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

جواهر دشت کجاست | عکس + تور یک روزه | سفر کنید

جواهر دشت جواهر دشت

خطه سرسبز گیلان دیدنی های طبیعی بی شماری در دل خود دارد. جواهردشت، مقصدی رویایی برای گذراندن روزهای گرم تابستان، در فضایی سرسبز و خرم با هوایی بهاری است و تمام آنچه از طبیعت می‌خواهید را برایتان فراهم میکند. کوه، دشت، مرتع، جنگل‌های انبوه و آب و هوایی پاکیزه، مشخصه‌های این ییلاق زیبا هستند. سفر به این طبیعت بکر برای علاقه‌مندان گردشگری و طبیعت گردی، یک فرصت عالی است. این منطقه فضایی بسیار مناسب برای اقامت در طبیعت دارد و تجربه‌ای تکرارنشدنی برایتان می‌سازد.

جواهردشت کجاست

جواهردشت کجاست؟

جواهردشت روستایی ییلاقی در چابکسر استان گیلان است که در ارتفاع 1800 متری از سطح زمین قرار دارد و در بلندترین نقاط، این ارتفاع به 2500 متر هم می رسد. جواهردشت در شرق استان گیلان و در فاصله ی 26 کیلومتری سیاهکلرود قرار دارد؛ به همین دلیل، به آن ییلاق جواهردشت سیاهکلرود هم می گویند.

نقشه ییلاق جواهردشت
روستای جواهردشت، در ارتفاعات شهرستان رودسر قرار دارد و به دلیل ارتفاع بالا، همچون فیلبند و جنگل الیمستان، در این دشت ییلاقی نیز می توان پدیده ی اقیانوس ابر را مشاهده کرد.

اقیانوس ابر در ییلاق جواهردشت

روستای جواهردشت، در قسمت شمالی قله ی سماموس، یا قله ی سمام قرار دارد که مرتفع ترین قله ی استان گیلان و مرتفع ترین قله ی مشرف به دریا با ارتفاع 3689 متر است و مقصد بسیار جذابی برای علاقه مندان به کوهنوردی به شمار می رود. 
قله ی سماموس در مرز استان مازندران و استان گیلان قرار دارد. از این قله ی مرتفع، رودخانه ی رحیم آباد سرچشمه می گیرد که آب شرب بخش های مختلف شهرستان رودسر را تامین می کند.

قله سماموس گیلان

چگونه به جواهردشت برویم؟

جواهردشت در استان گیلان قرار دارد و فاصله ی آن تا تهران، بسته به مسیری که انتخاب می کنید، متفاوت است. از جاده ی چالوس، حدود 300 کیلومتر تا جواهردشت فاصله دارید؛ اما طی این مسیر به دلیل وجود پیچ های فراوان، حدود 6 ساعت طول می کشد. در صورت انتخاب جاده ی چالوس، پس از عبور از مرزن آباد و کمربندی چالوس، مسیر جاده ی ساحلی را ادامه دهید تا به رامسر برسید. بعد از رامسر، 12 کیلومتر تا چابکسر راه دارید و بعد از آن یک مسیر 20 کیلومتری را باید بپیمایید تا به ورودی جاده سیاهکلرود که نزدیک به جواهردشت است، برسید.

جاده جواهردشت

از ابتدای این جاده که یک جاده ی فرعی است، تا روستای جواهردشت، 26 کیلومتر فاصله دارید . جاده ی منتهی به این ییلاق، یک جاده ی خاکی نه چندان هموار است و هر ماشینی نمی تواند به این ارتفاع برسد. توصیه می کنیم در صورت تمایل به سفر به این ییلاق زیبا، از تورهای طبیعت گردی مانند سفر کنید بهره ببرید تا در مسیر با مشکلی مواجه نشوید.

جاده صعب العبور جواهردشت

در ادامه، پس از عبور از امازاده نقره عباس، راه به شدت صعب العبور می شود و عبور از آن فقط با ماشین های آفرود امکان پذیر است.

جواهردشت در پاییز
همچنین، از طریق جاده کرج - قزوین و جاده ی ساحلی از سمت گرگان هم ممی توان سفر به جواهردشت را آغاز کرد. این مسیرها، مناسب اهالی شرق، جنوب و غرب ایران هستند.

دیدنی های جواهردشت

سفر به جواهردشت، سخت و مسیر آن صعب العبور است؛ اما همه ی اینها، به رسیدن به منطقه ای زیبا و رویایی می ارزد. جواهردشت برای هر کسی، تداعی گر دشت هایی زیبا و محاصره شده توسط کوهستان است که در فیلم ها و کارتون های زمان بچگی دیده ایم! جواهر دشت شامل تعداد زیادی دشت و مرتع سرسبز و دلنشین است و برای پیاده روی، مخصوصا برای کسانی که علاقه ای به کوهنوردی و فعالیت سنگین ندارند، بسیار مناسب است. وجود این دشت های وسیع و باشکوه و در میان آن ها، حیوانات اهلی نظیر اسب و دام های در حال چرا، جلوه ای رویایی به این منطقه بخشیده و می تواند شما را برای ساعاتی از فضا و اتمسفر زندگی شهری دور کرده و تجربه ای متفاوت برایتان خلق کند. در صورت صاف بودن هوا، ساحل و جلگه ی دریای خزر، از همان ارتفاع برای شما قابل مشاهده است.

منظره ییلاق جواهردشت
در ابتدای مسیر جواهردشت، امکان کرایه کردن ماشین های آفرود مانند جیپ وجود دارد. این تنها یکی از تفریحات در دسترس در آن منطقه است. طبیعت گردی، عکاسی، تماشای ستاره های پرشمار در دل شب، غذاهای محلی بسیار خوشمزه، مشاهده ی پدیده ی اقیانوس ابر و... گوشه ای از تفریحات در دسترس در این ییلاق دلنشین و تماشایی است.

اقیانوس ابر جواهردشت


اگر در اواسط مرداد ماه به جواهردشت سفر کنید، با جشنواره های مختلف مردمی رو به رو خواهید شد که در آن ها مسابقات ورزشی پرتعدادی برگزار می شود. مسابقاتی از قبیل اسب دوانی، طناب کشی و کشتی گیله مردی که تماشای هر کدام از آن ها جذابیت خاص خود را دارد.
روستاهای اطراف جواهردشت نیز جزو دیدنی های این منطقه به شمار می آیند. از جالب ترین آن ها می توان به روستای قاسم آباد اشاره کرد. روستای جواهرده رامسر، ساحل گل سرخ چابکسر و... نیز از دیگر جاهای دیدنی در نزدیکی جواهردشت هستند.

دیدنی های جواهردشت

قله سماموس در جواهردشت

اگر اهل کوهنوردی باشید، جواهردشت قطعا یک گزینه ی مناسب است. قله ی سماموس با ارتفاع بیش از 3600 متری، در جوار روستای جواهردشت، سر به آسمان افراشته است. شبهای این قله، در صورت صاف بودن هوا، امکان مشاهده ی نقاط دوردستی از مازندران و گیلان را برای شما فراهم می کند. در طول روز هم می توان از بندر انزلی تا نوشهر را از آن بالا دید. البته برای سفر به این قله ی مرتفع، حتما نیاز به راهنمای محلی خواهید داشت.
صعود به قله ی سماموس، به معنای طی یک مسیر هفت کیلومتری است که در مجموع حدود 1700 متر با جواهردشت اختلاف ارتفاع دارد. با توجه به ارتفاع بالا و سرمای هوا، فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به این قله است. فتح این قله از جواهردشت چیزی حدود 6 تا 7 ساعت زمان خواهد برد که البته به چشم انداز و مناظر زیبایی که از آن ارتفاع می توانید ببینید، می ارزد.

قله سماموس جواهردشت

وسایل مورد نیاز برای سفر به جواهردشت

برای سفر به جواهردشت، لازم است کفش مناسب پیاده روی یا کوهنوردی را با خود به همراه داشته باشید. لباس گرم، جزو ملزومات سفر به جواهردشت در هر فصلی از سال است. ارتفاعات این ییلاق در فصل پاییز و زمستان به حدی سرد است که در این فصل ها نباید بدون رهنما و خودسرانه به آنجا سفر کنید. چک کردن وضعیت ماشن قبل از سفر و اطمینان از همراه داشتن وسایل و امکاناتی که در ارتفاعات بالا یافت نمی شوند، از دیگر ضروریات این سفر می باشند. در صورت تمایل به برپایی کمپ و چادر، وسایل روشن کردن آتش و سایر وسایل لازم مانند طناب، چراغ قوه و... را باید به همراه داشتته باشید. کیسه خواب گرم، کوله و کیسه زباله نیز از دیگر وسایلی هستند که در آنجا مورد نیاز است.

شب های جواهردشت

اقامت در جواهردشت

علاوه بر امکان برپایی کمپ، گزینه های دیگری نیز برای اقامت در جواهردشت وجود دارد. در روستاهای نزدیک جواهردشت، می توانید اقامتگاه های بومگردی و کلبه هایی را بیابید که پذیرای شما برای اقامت هستند.

آسمان جواهردشت در شب

کلبه ها و خانه های جنگلی را می توانید در جنگل های پایین دست ییلاق جواهردشت بیابید. اگر هم به اقامتت در هتل علاقه مند هستنید، نزدیک ترین شهری که می توانید برای این منظور به آنجا مراجعه کنید، رودسر است.

کلبه های چوبی جواهردشت

چه زمانی به جواهردشت برویم؟

بهترین زمان سفر به جواهردشت، از فصل بهار تا اواسط فصل پاییز است. در فصل زمستان در این منطقه، به دلیل سرمای هوا، بومیان در آنجا ساکن نمی شوند و به طور کلی در زمستان، تنها کوهنوردان و مسافران حرفه ای می توانند به ییلاق جواهردشت سفر کنند. در صورت سفر به این ییلاق در فصل بهار و پاییز، قبل از عزیمت به آنجا، باید از وضعیت آب و هوای آن منطقه مطلع شوید.