فیلبند

میانگین امتیاز فیلبند: 4.5 / 5
تعداد آرا: 13

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

تور یک روزه ییلاق فیلبند و پیاده روی روی ابرها | سفر کنید

فیلبند تور یکروزه ییلاق فیلبند

مازندران زیبا، نمایشگاهی از جاذبه های طبیعی و دیدنی است. شرق مازندران، بسیاری از این تابلوهای نقاشی هنرمندانه را در خود جای داده و تمثالی بی مانند از طبیعت سرسبز شمال کشور را به تصویر کشیده است. ییلاق فیلبند، در نزدیکی روستای چلاو و جنگل الیمستان واقع شده و به راستی یکی از شیواترین تصاویر طبیعی را به قلم خداوند مهربان، برای ما به نمایش گذاشته است. با ما در سفری کوتاه و روایتی جذاب از تور یک روزه ییلاق فیلبند همراه باشید تا به قدر توانمان، بخش کوچکی از این روایت زیبای خدادادی را برایتان تعریف کنیم. اینجا، فیلبند است.

روستای زیبای فیلبند

ییلاق فیلبند را بهتر بشناسید | تور یک روزه ییلاق فیلبند

طبیعت خاص مازندران ایجاب می کند بسیاری از روستاهای این منطقه در ارتفاع بالایی از سطح زمین قرار داشته باشند. یکی از این روستاها، و البته یکی از زیباترین آنها، روستای فیلبند است. قرار گرفتن فیلبند در ارتفاعات کوهپایه ای، زیبایی آن را دوچندان می کند؛ چون همواره به مناظر اطراف تسلط دارید و کوه ها و جنگل های زیبای شرق مازندران در مقابل چشمان تان هویدا هستند.

filband beauties

خاص بودن روستای فیلبند تنها منحصر به این ویژگی نیست؛ اقیانوس ابر، در بیشتر روزهای سال (تقریبا نیمی از سال) در فیلبند تشکیل می شود و بر خلاف نقاط دیگر، شانس بسیار زیادی برای دیدن آن دارید. همین موضوع، تور یک روزه ییلاق فیلبند را به مقصدی بسیار جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

جنگل ابر در فیلبند
ییلاق فیلبند به قدری جذاب و تماشایی است که حتی از روستاهای اطراف هم بازدیدکننده دارد! در فصل تابستان، اهالی سایر روستاهای نزدیک به فیلبند، برای لذت بردن از مناظر طبیعی و آب و هوای خنک و مایل به سرد آن، به فیلبند سفر می کنند. فراموش نکنید که این اهالی هم، در جنگل های زیبای شمال و روستاها و شهرهای آن ساکن هستند و از زیبایی های دلپذیر مازندران و شمال ایران بابهره اند؛ اما آن ها هم به این مسئله واقف اند که فیلبند، واقعا منحصر به فرد و متفاوت است.

روستای فیلبند 3
روستای فیلبند برای گردشگران تهرانی هم مقصد جذاب و پرطرفداری محسوب می شود. این روستا با بیش از 2300 متر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع ترین روستای شرق مازندران است و از همین رو، بام شرق مازندران نامیده شده است. اگر به این روستا سفر کردید، سعی کنید لحظه ی طلوع خورشید را از دست ندهید. قطعا بارها این صحنه را دیده اید؛ اما از آن ارتفاع، خورشید در حال طلوع به ققنوسی میماند که از خاکستر برخاسته و به تازگی متولد شده است تا به آسمان سرد صبحگاهی، رنگ هایی شاد و گوناگون هدیه دهد.

طلوع خورشید فیلبند

فیلبند کجاست؟ | تور یک روزه ییلاق فیلبند

روستای فیلبند در 57 کیلومتری جنوب آمل در استان مازندران واقع شده است و البته، از توابع شهرستان بابل و دهستان خوشرود به شمار می رود. روستای فیلبند در نزدیکی جنگل الیمستان واقع شده و آخرین روستای جنگل چلاو است.

روستای فیلبند 1

همانطور که اشاره کردیم، اهالی روستاهای اطراف فیلبند، مانند روستای سنگچال، ییلاق ونه بن، و روستاهای ورزنه، نشل، نیراسم، گلیران، شیخ موسی و... در فصل تابستان از مسیرهای مخصوصی که خودشان میشناسند، با پای پیاده یا با کمک حیوانات اهلی مانند قاطر، به فیلبند سفر می کنند. مسیر تردد به این روستا بسیار سخت و صعب العبور است و تنها اهالی راه بلد منطقه قادر به عبور از این مسیر هستند. از همین رو است که فیلبند بدین صورت نام گذاری شده است؛  مازندرانی ها، این روستا را فلبند یا فلبن می نامند. فل یعنی خستگی، و بند هم به معنای بند آمدن به کار می‌رود که به نوعی توصیف مسیر رفت و آمد به این روستا است.

منظره فیلبند

مسیر تور یک روزه ییلاق فیلبند چگونه است؟

بهترین مسیر برای عزیمت به این روستا از سمت جاده ی هراز است. در مسیر جاده ی هراز و نرسیده به جنوب آمل، یک جاده فرعی از سمت شرق وجود دارد که به سوی فیلبند می رود. فاصله تهران تا فیلبند حدود 200 کیلومتر (از میدان آزادی) است و سفر از تهران به فیلبند حداقل 4 ساعت طول می کشد. از تهران تا جاده ی فرعی ای که به سمت فیلبند می رود، حدود 170 کیلومتر فاصله وجود دارد. در جاده ی فرعی هم یک مسیر 30 کیلومتری را برای رسیدن به فیلبند باید طی کنید. البته عبور از مسیر جاده ی فرعی با سرعت بالا امکان پذیر نیست و به همین دلیل، طی کردن آن حدود یک ساعت طول می کشد.

فاصله تهران تا فیلبند

قبل از فیلبند به روستای سنگچال می رسید. مسیر روستای سنگچال تا فیلبند، پر پیچ و خم است و در صورت بارش باران، عبور از آن اندکی دشوار خواهد بود؛ بنابراین، اطلاع از وضعیت آب و هوا قبل از سفر با تور یک روزه ییلاق فیلبند، کاملا ضروری است. در صورت بارش شدید باران در پاییز و زمستان، عملا عبور از این جاده غیرممکن است؛ اما در فصل بهار و تابستان با ماشین شخصی هم می توانید به فیلبند سفر کنید.

جاده فیلبند
اگر در شهرهای شرقی کشور مانند مشهد مستقر هستید و قصد سفر به فیلبند را دارید، باید ابتدا به ساری و از آنجا به بابل و آمل بروید و مسیر را به سمت فیلبند ادامه دهید. ساکنان شهرهای شمال غربی ایران هم از طریق رشت و پس از آن جاده ی ساحلی، می توانند به شهر نور و پس از آن به آمل بروند تا وارد مسیر فیلبند شوند.

بهترین زمان سفر به ییلاق فیلبند

از ابتدای پاییز تا اواخر زمستان، فیلبند چندان گزینه ی مناسبی برای سفر نیست. در این فصل ها، به دلیل سرمای شدید هوا، حتی ساکنان روستا هم فیلبند را ترک کرده و به روستاهای مجاور با آب و هوای گرم تر سفر می کنند.

filband winter
در فصل بهار، فیلبند شرایط خاصی را تجربه می کند؛ گاهی باران و رگبارهای پراکنده را شاهد هستید و گاهی تابش آفتاب و رنگین کمان را. در اوایل بهار، حتی امکان بارش برف نیز وجود دارد؛ بنابراین سفر به فیلبند در فصل بهار، نیازمند اطلاع از شرایط آب و هوایی و به همراه داشتن امکانات فراوان است.

filband spring
بهترین زمان برای سفر به فیلبند، از اواخر بهار تا پایان تابستان است؛ فیلبند آب و هوای بسیار سردی دارد و هرچقدر هوا گرمتر باشد، سفر به این روستای زیبا برایتان لذت بخش تر خواهد شد. در این زمان، آب و هوای بسیار مناسب و مطبوع روستای فیلبند، موجب جذب طبیعت گردان و گردشگران فراوانی به روستا می شود و شاهد شلوغی و حضور جمعیت فراوانی خواهید بود. در این زمان، در هر ساعتی از روز با هوای خنکی مواجه خواهید بود که برای دوستداران سرما و فصل زمستان، بهترین و بزرگترین نعمت به شمار می رود! نکته ای که در این میان باید به آن دقت کنید، این است که جنگل ابر در فیلبند، امکان رویت بیشتری در فصل بهار نسبت به فصل تابستان دارد؛ این موضوع می‌تواند شما را در انتخاب زمان مناسب برای سفر با تور یک روزه ییلاق فیلبند یاری دهد. البته در فصل تابستان هم، اکثر روزها حوالی صبح و طلوع آفتاب، می توانید شاهد این پدیده زیبا باشید. فقط کافی است کمی سحرخیز باشید تا لذت تماشای این پدیده ی شگفت انگیز را از دست ندهید.

Filband

دیدنی های تور یک روزه ییلاق فیلبند

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که بازدید از دیدنی های اطراف روستای فیلبند، حتما نیازمند راهنمای محلی یا همراهی یک شخص آشنا به مسیر است. استفاده از تور یک روزه ییلاق فیلبند در چنین شرایطی گزینه مناسبی به شمار می رود.
اگر قصد پیاده روی در اطراف فیلبند را دارید، روستای سنگچال و جنگل های چلاو برای شما گزینه مناسبی به شمار می روند. بقعه امازاده یحیی، کلبه های چوبی زیبا و دام های روستاییان که معمولا در همان اطراف دیده می شوند، از جمله دیدنی های روستای سنگچال به شمار می روند. همچنین در این روستا مغازه های محلی ای دیده می شود که برای خرید صنایع دستی و محصولات دیگر می توانید به آنها مراجعه کنید.

کلبه چوبی فیلبند
اگر طعم دلپذیر آب چشمه های طبیعی را دوست دارید، می توانید از چشمه لار در مجاورت روستای فیلبند دیدن کنید. گفته می شود آب این چشمه برای افراد مبتلا به درد استخوان و بیماری های کلیوی، مفید است.
در مقاله مربوط به جنگل الیمستان، به زیبایی ها و دیدنی ها آن از جمله امامزاده قاسم و نقش پای رستم اشاره کردیم. روستای فیلبند فاصله زیادی با جنگل زیبای الیمستان و دیدنی های اطراف آن ندارد و اگر از فیلبند به سمت کوه های جنوبی آن بروید، پس از طی مسیری پر فراز و نشیب و البته بسیار زیبا، به امازاده قاسم خواهید رسید و می توانید از زیبایی های اطراف آن بهره ببرید. پس از این و با ادامه مسیر، به گودال های نقش رستم و جنگل الیمستان برخورد خواهید کرد که قبلا و به طور مفصل درباره زیبایی های آنها برایتان گفته ایم.

اقامت در ییلاق فیلبند

حدس زدن این نکته که در فیلبند و در آن ارتفاعات بالا، خبری از هتل یا مسافرخانه نیست، آسان است. برای اقامت در این روستا، بهترین گزینه، اقامت در خانه ها و کلبه های روستایی است که با توجه به محدودیت های خاصی که امکانات موجود در فیلبند برایتان به وجود می آورد، این سفر را به سفری با سختی های لذت بخش و خاطره انگیز تبدیل می کند.

اقامت در فیلبند

در فصل های بهار و تابستان که بهترین زمان برای سفر به روستای فیلبند هستند، قیمت اجاره اتاق در این روستا نیز افزایش می یابد. پیشنهاد مطمئن ما برای شما، استفاده از تور یک روزه ییلاق فیلبند است که از طریق سایت سفر کنید، می توانید خریداری کنید.

وسایل مورد نیاز در سفر با تور یک روزه ییلاق فیلبند

اولین چیزی که در تور یک روزه ییلاق فیلبند باید همراه داشته باشید، لباس گرم است. در فصل پاییز و زمستان که تکلیفتان مشخص است! و البته حتی در اوایل پاییز هم امکان سفر به فیلبند، به دلیل شرایط آب و هوایی و سرمای شدید هوا، امکان پذیر نیست. اما حتی در فصل بهار و تابستان، لباس گرم جزو ضروریات این سفر به شمار می رود. با توجه به رطوبت بالای هوا و امکان بارندگی در هر فصلی از سال، بهتر است چکمه یا کفش ساق بلند، و در کنار آن، بارانی یا بادگیر هم به همراه داشته باشید.

سرمای فیلبند
در فیلبند با توجه به محدودیت امکانات، قیمت بعضی از مواد غذایی و اقلام اولیه ی مورد نیاز، بالاتر از قیمت های معمول است. بنابراین تا جایی که امکان دارد، مواد غذایی و وسایل ضروری مورد نیاز را با خود به همراه داشته باشید. کیسه خواب یا پتوی مسافرتی هم می تواند در این سفر برایتان کاربرد داشته باشد؛ البته بستگی دارد که قصد برپایی کمپ را داشته باشید یا بخواهید در کلبه ها و خانه های روستایی اقامت کنید.