دریاچه عروس

میانگین امتیاز دریاچه عروس: 5.0 / 5
تعداد آرا: 1

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

دریاچه عروس (حلیمه جان) - عروس دریاچه های گیلان

دریاچه عروس تور یکروزه دریاچه عروس

دریاچه عروس کجاست

دریاچه عروس را به اسم عروس گیلان میشناسند. اگر بخواهم مختصات دریاچه عروس را برای شما بازگو کنم این دریاچه در شهر رودبار استان گیلان قرار دارد. در نزدیکی شهر تنکابن روستایی وجود دارد به اسم حلیمه جان که این دریاچه متعلق به این روستا است که اسم دیگر همین دریاچه حلیمه جان است.

پس اگر نام دریاچه حلیمه جان به گوشتان خورد بدانید درباره همان دریاچه عروس صحبت میشود.

بی دلیل به این دریاچه عروس نمیگویند. اتفاقی در دل این دریاچه می افتد که آنرا به دریاچه عروس بدل کرده است. وقتی هوا آرام است و بادی نمی آید سطح دریاچه را جلبک های سبز رنگ پوشانده اند و وقتی باد شروع به وزیدن میکند این جلبک ها به آرامی کنار میروند و دریاچه مانند عروسی که تور عروس خود را از صورتش کنار میزند و چهره اش را نمایان میکند جلوه گری میکند.

 

تور دریاچه عروس

 

چگونه به دریاچه عروس برویم

حلیمه جان از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات است که در شهرستان رودبار قرار دارد. بعد گذر از منجیل و تنکابن چند کیلومتر قبل عوارضی امام زاده هاشم میتوانید تابلو روستای حلیمه جان را ببینید. وارد روستا شوید حدود 110 کیلومتر پیش بروید نگران نباشید جاده آسفالت است. این مسیر را آنقدر ادامه دهید تا به جاده خاکی برسید سپس پیاده شوید و به سمت دریاچه در جاده خاکی ادامه دهید.

اگر قصد رفتن به دریاچه عروس را دارید 2 راه حل پیش روی شماست:

  1. با ماشین شخصی از تهران به دل جاده بزنید و وارد آزاد راه قزوین – رشت شوید از منجیل و رودبار عبور کرده و به سمت تنکابن ادامه دهید. فاصله ای 287 کیلومتری را طی کنید. اگر با سرعت مجاز حرکت کنید بعد از 3 الی 4 ساعت به دریاچه عروس میرسید.
  2. راه دیگر این است که خود را درگیر رانندگی در جاده نکنید و با جمعی دوستانه به همراه سفرکنید به دل جاده بزنید و با این تور شاد و مفرح با کلی سرگرمی سفر یکروزه خود به  دریاچه عروس را خاطره انگیز کنید.

 

دریاچه عروس را بهتر بشناسیم

دریاچه عروس در ساعاتی که آسمان صاف است و خورشید در آن قرار دارد به علت تراکم پوشش گیاهی در اطرافش رنگ سبز به خود میگیرد. زمانی که باد می آید جلبک ها کنار رفته و انعکاس آسمان در آب می افتد و رنگ آبی به خود میگیرد و زمانی که هوا تاریک میشود لباس آبی کدر به تن میکند. در نام محلی این دریاچه را هریمه گان مینامند. هریمه گان در زبان محلی به معنی مکانی است که روی بلندی قرار گرفته است.

زیبایی این دریاچه را زمانی حس میکنید که جلو آن قرار میگیرید و ترکیبی از کوهستان، جنگل و دریاچه را جلوی خود میبینید. دریاچه حلیمه جان نقاشی خداست که درختان، چشم اندازی از کوه درفک، دامنه بلند کوه و... را در انعکاس این دریاچه قرار داده.

میخواهم زمانی کم نظیر برای دیدن دریاچه را به شما بگویم اگر بتوانید قبل از طلوع یا همان زمان گرگ و میش صبح به دریاچه برسید خواهید دید که بخار از دریاچه بلند میشود و نمای دریاچه در غباری کدر فرو میرود که در نوع خود کم نظیر و رویایی است.

 

دلایل منحصر به فردی دریاچه عروس

  1. رنگ دریاچه به صورت دو رنگ است

  2. مسیری که برای دیدن دریاچه عروس طی میکنید پر پیچ و خم و کوهای سنگی آن را احاطه کرده اند.

  3. در هر فصل که به این دریاچه سر بزنید شما را شگفت زده خواهد کرد.
  4. اگر فصل زمستان به حلیمه جان رستم آباد بیایید شاهد حضور لک لک ها خواهید بود.

 

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه عروس

وقتی چند اقلیم با هم یکجا جمع میشوند میتوانند میزبان جانوران و گیاهان مختلف شوند. شما در دریاچه عروس و روستای حلیمه جان میتوانید ماهی سفید و ماهی های دیگر، لاکپشت و قورباغه و در زمستان لک لک هارا ببینید.البته که احشام اهلی روستایی ها نظیر گاو و اسب و... هم در این مکان به فراوانی دیده میشوند.

اطراف دریاچه عروس درختان راش، ممرز، توسکاهای ییلاقی و قشلاق، بلوط، شمشاد، افرا، زرشک، گیلاس وحشی، ازگیل، انجیر و ... دیده میشوند. همینطور میتوانید شالیزار های برنج را هم اطراف روستا و دریاچه ببینید.

اگر اطراف دریاچه کمی قدم بزنید شاهد بوته های تمشک جنگلی، گزنه و کوله خاس خواهید بود. جالبی این پیاده روی این است که شما میتوانید از درختان و بوته های میوه مثل ازگیل و آلوچه وحشی زالزالک بچینید و نوش جان کنید.

 

تور دریاچه عروس - حلیمه جان

 

علت دو رنگ بودن آب دریاچه عروس

پیش تر کمی درباره این موضوع توضیح دادم که بنا به اقلیم و پوشش گیاهی سطح این دریاچه پوشیده شده از جلبک است و این باعث میشود در نگاه اول دریاچه رنگ سبز داشته باشد. کمی که کنار دریاچه مینشینید و باد وزیدن میکند جلبک ها کنار رفته و رنگ آبی آسمان در داخل دریاچه خود نمایی میکند.البته که پوشش گیاهی متراکم اطراف دریاچه در سبز بودن آب آن بی تاثیر نیستند.

 

دانستن نکات لازم قبل از سفر به دریاچه عروس

 

اقامت گاه های دریاچه عروس

اگر بخواهید میتوانید کمپ راه اندازی کنید و در کنار دریاچه چادر بزنید. ولی اگر قصد دارید از اقامتگاه استفاده کنید چند مورد را به شما پیشنهاد میکنم؟

 

تور یکروزه دریاچه عروس

 

ماهیگیری در دریاچه عروس

در گذشته امکان ماهیگیری در این دریاچه فراهم بود اما بنا به زیاده روی و بهم خوردن اکوسیستم این دریاچه امکان ماهیگیری در این دریاچه وجود ندارد و ماهیگیری در این دریاچه مجاز نیست.

 

قایق سواری در دریاچه عروس

شما میتوانید در برخی از فصول سال بنا به مناسب بودن شرایط از قایق های پدالی موجود در این دریاچه برای قایق سواری استفاده کنید. اگر قصد قایقسواری روی این دریاچه را دارید به شما فصل تابستان را برای رفتن به دریاچه عروس پیشنهاد میدم .

 

بهترین زمان سفر به دریاچه عروس

اگر میخواهید از زیبایی دریاچه عروس نهایت لذت را ببرید به شما فصل بهار و ماه های فروردین و اردیبهشت و در فصل پاییز مهر را پیشنهاد میکنم دریاچه عروس در این زمان ها به اوج زیبایی خود میرسد.

 

تور یکروزه دریاچه عروس حلیمه جان

 

دیدنی های های دریاچه عروس

دریاچه عروس و اطراف آن سراسر زیبایی هستند از جنگل آن گرفته تا خود دریاچه و بافت روستایی اما اگر به دریاچه رفتید و خواستید کمی هم اطراف من را ببینید مخصوصا مکان های دیدنی میتوانم موارد زیر را به شما پیشنهاد دهم.

 

روستای اسکولک

این روستا تا دریاچه عروس حدود نیم ساعت فاصله دارد (22 کیلومتر) . روستا اسکولک در بخش بلوکات رودبار قرار دارد و علت اصلی زیبایی آن وجود رودخانه و جنگل و طبیعت زیبای آن است. اگر این مکان بکر باقی مانده است علت اصلی آن ناشناخته بودن آن است. شما میتوانید محوطه های قدیمی و باستانی زیبایی را در اسکولک ببینید. اگر به عکاسی علاقه دارید این مکان میتواند یک جای بسیار وسوسه برانگیز باشد.

 

امام زاده هاشم

امام زاده هاشم در کل رشت و گیلان معروف و شهره همگان است شاید در تور های مختلف گیلان و اطراف آن این امام زاده را به عنوان لوکیشن گشت معرفی کنند. شجره امام زاده هاشم به امام علی بر میگردد یعنی از نوادگان امام علی هستند که با نام هاشم ابن محمد ابن عبدالله شناخته میشوند اگر بخواهیم این شجره را ادامه دهیم به این شکل است:

هاشم فرزند محمد فرزند عبدالله فرزند حمزه فرزند محمد حنفیه فرزند علی بن ابی طالب.

البته در روایتی دیگر ایشان را از نوادگان امام موسی کاظم میدانند که سند معتبری از آن در دست نیست و بیشتر زبان به زبان گردیده است.

 

کاروانسرای لات

کاروانسرای لات یا کاروانسرای عباسی، در 30 کیلومتری رشت قرار دارد. شروع به ساخت این کاروانسرا قدمتی برابر با دوره هخامنشیان دارد. مورخی به نام هردوت که یونانی است در کتاب پنجم خود درباره این کاروانسرا که بین شوش و سارد ساخته شده است گفته است. با توجه به قدمت این کاروانسرا آن را در سال 1356 با شماره ثبت 1566 به عنوان آثار ملی ثبت کردند.

 

روستای دیورش

روستای دیورش از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات شهرستان رودبار است و در هفت کیلومتری توتکابن قرار دارد. شمال کشور پر از جاذبه های شلوغ و معروف است مثل قلعه رودخان، ماسوله، انزلی و... اما اگر قصد دارید به مکانی خلوت اما زیبا بروید تا با خود و یا خانواده از آرامش طبیعت لذت ببرید به شما دیورش را پیشنهاد میکنم.

 

اگر قصد سفر به دریاچه زیبای عروس یا همان حلیمه جان را دارید میتوانید از بالای همین صفحه اقدام به خرید تور دریاچه عروس نمایید.