سرعین

میانگین امتیاز سرعین: 5.0 / 5
تعداد آرا: 1

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

تور سرعین - شهر آب گرم درمانی

سرعین تور 3.5 روزه سرعین اردبیل

امروزه استان اردبیل جایگاه ویژه‌ای بین استانهای گردشگری دارد. این محبوبیت به دلیل وجود شهر گردشگری با جاذبه‌های استثنایی، به نام سرعین است. سرعین در زبان محلی به معنای خنک است. این حرف را وقتی متوجه می‌شوید که در این فصل به سرعین مسافرت کنید؛ کاملا تابستان‌های گرم و طاقت فرسای شهر خودتان را فراموش خواهید کرد.

 

سرعین کجاست؟

سرعین شهری در فاصله 30 کیلومتری غرب استان اردبیل است. این شهر از مرکز اردبیل فاصله زیادی دارد و  از شرق به روستای کنزق، شمال به روستای بیله دره، غرب با روستای علیداشی،کهریز و از جنوب به روستای  وریناب و کلخوران همسایه است.

سرعین مرکز آب درمانی های جوشان است و به همین موضوع معروف است. همچنین در این شهر مهمان‌نوازی مردم قابل مشاهده است و همچنین کالاسکه‌هایی که در شهر عبور میکنند و مسافران می‌توانند در آب و هوای خنک از آن استفاده کنند جذابیت شهر سرعین را چندبرار کرده است.

 

چه جوری بریم سرعین؟

بستگی به خودتان دارد... هوس کردید با ماشین شخصی به مسافرت بروید یا تور اردبیل سرعین با  سفر کنید را تجربه کنید. اگر دوست داشتید خودتان در جاده رانندگی کنید و سفری شخصی را تجربه نمایید، خوشبختانه جاده هایی که انتهای آن از اردبیل به سرعین ختم می‌شود بسیار زیاد است. در ابتدا  از مسیر تهران-کرج و کرج-قزوین به تاکستان بروید. از شهرهای ابهر، زنجان عبور کنید در ادامه به اردبیل می‌رسید و بعد از خروجی شهر اردبیل با طی مسیری نیم ساعته به شهر زیبای سرعین خواهید رسید.

 

فرهنگ، آداب و رسوم مردم سرعین

شهر سرعین مردمی شبیه به استان اردبیل دارد. در به وجود آوردن شاهکارهای ادبی ایرانی به زبان آذری نقش برجسته‌ای را ایفا نموده‌اند.

مردمان شهر سرعین در برگزاری مراسم و... سنگ تمام می‌گذارند. به عنوان مثال آن‌ها از روز اول ماه ذی‌الحجه تا روز عید قربان روزه می‌گیرند و در این بازه علاوه بر قربانی کردن گوسفند، گوشت آن را به اقوام خود می‌رسانند.

 

زبان و دین مردم سرعین

مانند افراد مسلمانی که در اردبیل زندگی می‌کنند، مردم سرعین هم مسلمان هستند. دین مردم سرعین به دو دسته تقسیم می‌شود که دسته دوم جمعیت بیشتری از اهالی سرعین را تشکیل می‌دهد:

 1. سنی
 2. شیعه

اکثر مردمی که در سرعین زندگی می‌کنند به زبان ترکی آذربایجانی با یکدیگر صحبت می‌کنند.

 

مناطق دیدنی سرعین

مناطق دیدنی سرعین در تور سرعین اردبیل

مناطق جذاب سرعین در همه فواصل گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. یکی از علت‌های این امر، آب‌وهوای خنک و مردم مهمان‌نواز این شهر هستند.

جالب اینجاست بدانید یکی از این مناطق کهن، تپه سرعین یا همان تپه باستانی آناهیتا، در سال 1377 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است. در گذشته از این تپه برای عبادت زرتشتیان استفاده میشده است. در ادامه آبگرم‌ها و مناطق دیگر شهر خوش آب و هوای سرعین را در اختیارتان گذاشتم تا بتوانید از مسافرتتان لذت ببرید. در تور اردبیل سرعین از برخی از این مناطق دیدن خواهیم کرد.

 

آبشار ورگه سران

فرض کنید در بین دشت‌های زیبا که لباسی سبز بر تن دارند، آبی سرازیر مشاهده می‌کنید. این منظره می‌تواند لحظاتی آرامش‌بخش را برای شما رقم بزند.

آبشار ورگه سران از مناطق زیبا و دیدنی سبلان به شمار می‌آید. این آبشار در کنار صخره‌های زیبا، چشم‌انداز بکر و استثنایی دارد که هر مسافری از دیدن آن لذت خواهد برد.

 

دره جنگلی ایردموسی سرعین

دره زیبا و تماشایی ایردموسی که در غرب اردبیل واقع شده است و فاصله آن با شهر اردبیل 14 کیلومتر است از مناطق جذاب و دیدنی سرعین به شمار می‌آید.

چشم اندازهایی چون چمنزارهای انبوه، باغ میوه‌های بهشتی، نهرهای جاری و چشمه‌سارها در این دره قابل مشاهده است.

 

ویند کلخوران

روستای ویند کلخوران در تور سرعین اردبیل

دهکده باستانی ویند کلخوران واقع در 5 کیلومتری جنوب و جنوب غربی سرعین واقع شده است. این دهکده مربوط به دوره‌ی ساسانیان و اشکانیان است. قوس‌های جناقی در کنده‌کاری‌های صخره‌ای مشابه معماری دوران ساسانیان است.

این منطقه با قدمت زیاد خودش مکانی مناسب برای توریستان و گردشگران است تا بتوانند با مشاهده صخره‌ها و کنده‌کاری‌ها تاریخ ایران را تا حدودی درک کنند.

 

روستای شایق

روستای شایق بزرگ‌ترین روستای سرعین است که در 7 کیلومتری غرب آن واقع شده است. علت نام‌گذاری روستای شایق این است که در حدود 2550 سال پیش قبیله‌ای به نام شایقی در این منطقه زندگی می‌کردند.
اگر گذرتان به این روستا خورد از مشاهده مناطق زیبای آن به هیچ عنوان پیشمان نخواهید شد و آب و هوایی پاکیزه را به ریه خودتان هدیه خواهید کرد همچنین یادتان نرود از دو تپه‌ی زال تپه سی و کلک لر تپه سی دیدن کنید.
 

چشمه و آبشار گورگور

چشمه‌ی گوگور در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا قرار دارد. این چشمه در دره‌ی آلوارس واقع شده است و یکی از محبوب‌ترین چشمه‌های موجود در کوه سبلان به شمار می‌آید.

 

چشمه‌های بیله دره

چشمه‌های درمانی بیله دره سالانه گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می‌کنند. اگر شما هم از بیماری‌های دستگاه گوارش و امراض کلیوی رنج می‌برید میتوانید با مراجعه به روستای بیله درق و استفاده از چشمه‌های بیله دره خواص درمانی آن را امتحان کنید.

 

روستای کنزق

روستان کنزق حکایت از وجود جریان زندگی مردمان پس از دین اسلام است. با این که وقوع زلزله در سال 1375 باعث زیر خاک رفتن برخی از آثار این روستای کهن شده است ولیکن همچنان این منطقه جزو اماکن چشمگیر و زیبای سرعین به حساب می‌آید.

در این محل قبرستانی تاریخی به همراه دخمه‌هایی صخره‌ای وجود دارد که به دوران پیش از اسلام مربوط می‌شود. این روستا در دامنه‌های سبلان، در فاصله 3 کیلومتری از سرعین واقع شده است.

 

تپه آناهیتا

تپه آناهیتا در گذشته به نام‌های دیگری چون زرتشت و سارقین معروف بوده است. این تپه کهن قدمتی برابر با هزاره اول و دوم قبل از میلاد دارد. در گذشته این تپه، معبدی برای عبادت زرتشتیان بوده است. اگر امروزه به تپه آناهیتا توجه کنید متوجه بقایای قلعه قدیمی در بالای آن خواهید بود. همچنین این تپه دارای راهی زیرزمینی است که به میدان گاومیش گلی ختم می‌شود.

 

پیست اسکی آلوارس بهترین انتخاب اسکی‌بازان

پیست اسکی آلوارس در دامنه کوه‌های استوار و مرتفع سبلان واقع شده است. این پیست در 24 کیلومتری سرعین واقع شده است و در 12 کیلومتری روستایی به نام آلوارس قرار دارد.

وجه تمایز پیست اسکی آلوارس با مابقی پیست‌ها این است که تقریبا 8 ماه سال، پوشیده از برف است.
امکانات پیست اسکی آلوارس به صورت زیر است:

و...

 

روستای آتشگاه و آتشکده آذرفریق

روستای آتشگاه یکی از قدیمی و زیباترین روستاهای شهر اردبیل است که در فاصله چندکیلومتری سرعین قرار دارد.. در فدیم این روستا را به نام آغ مام یا اقا امام می‌شناختند.. در سفر به سرعین تماشای روستای آتشگاه را از دست ندهید علاوه بر اماکن کهن، چمنزارهای زیبا و مناظر جذاب، آبشارهای سرازیر این روستا ارزش یکبار دیدن را دارد.

 

دره گلستان

دره گلستان در تور سرعین اردبیل

دره گلستان در 19 کیلومتری شهر سرعین واقع شده که جزو مناطق بکر و سرسبز این شهر است. نام دیگر این روستا، روستای آلوارس است. وجود چمنزارهایی زیبا و گل‌های رنگارنگ در این منطقه باعث شده تا به آن دره‌گلستان هم بگوییم. محالی این منطقه، دره گلستان را به دره‌ی آبگیرهای طلایی می‌شناسند و علت این موضوع این است که این دره میزبان دو آبگیر گسترده است.

 

آب گرم‌های سرعین

یکی از جاذبه‌های سرعین وجود آبگرم‌های درمانی و جوشان در این شهر است. این آبگرم‌ها خواص درمانی زیادی دارند که سالانه مسافران زیادی را به خود جذب کرده‌اند. در ادامه این خواص را در اختیاران خواهم گذاشت.

 

تأثیرات درمانی آب‌گرم‌های سرعین

سالانه افراد زیادی از کیلومترها آن طرف تر، برای رفع درد و مشکلات فیزیکی خود به آب درمانی‌های سرعین مراجعه می‌کنند. از جمله خواص آب‌های درمانی‌ سرعین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

آبگرم بش‌باجیلار

یکی دیگر از چشمه‌های قدیمی سرعین آبگرم بش باجیلار است. این آبگرم از 5 چشمه مختلف تشکیل شده است و خواص مختص به خودش را دارد. نام این ابگرم از همین 5 چشمه که به 5 خواهران معروف است الهام گرفته است.

تمایز این آبگرم با دیگر آبگرم‌ها در این است که اگر دوست نداشتید داخل آبگرم بروید ولی از خواص آن استفاده کنید میتوانم  بگویم که ،بش باجیلار دوش‌هایی دارد که آب این دوش‌ها از آب‌گرم  گاومیش گلی تعبیه می‌شوند. شما می‌توانید تنها دوش بگیرید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

آدرس: سرعین، بلوار شهریاری

 

مرکز آب‌درمانی دره لرسویی

مرکز آب‌درمانی دره لرسویی در تور سرعین اردبیل

مجتمع  آب درمانی دره لرسویی دارای امکانات مدرن است. نام این مرکز در بین آبگرم‌های محبوب سرعین است که معمولا برای درمان امراضی مثل دیسک کمر، بیماری‌های پوستی، رماتیسم مفصلی و... قابل استفاده است.

امکانات مرکز آب‌درمانی دره لرسویی:

 

آبگرم گاومیش گلی

در بین آبگرم ‍‌های جوشان و درمانی، آبگرم گاومیش گلی بین مردم محبوب‌تر است. دمای این آبگرم بیش از 45 درجه سانتی‌گراد است.

علت نام‌گذاری آبگرم گاومیش گلی به این دلیل است که در قدیم گاومیش‌ها از آب‌های اطراف این چشمه برای آبتنی استفاده می‌کردند.

آدرس: اردبیل، سرعین، خیابان ولیعصر

سانس: 

 1. برای بانوان: 6 صبح تا 13 ظهر
 2. برای آقایان: 14 تا 2 بامداد
   

آبگرم سبلان

آبگرم سبلان در تور سرعین اردبیل

آبگرم سرعین علاوه بر خواص درمانی‌اش از امکانات گسترده‌ای برای گردشگران و توریستان بهره‌مند است. استخر مخصوص اقایان و بانوان، جکوزی، استخر آب سرد، سونای خشک، بخار و بخشی مختص به فیزیوتراپی از امکاناتی است که این آبگرم درمانی را محبوب ساخته است.

آدرس: اردبیل، سرعین، خیابان دانش

 

مجتمع آب‌درمانی ایرانیان

مرکز آب‌درمانی ایرانیان شما را یاد پارک آبی می‌اندازد. در این مجتمع علاوه بر چشمه‌های آب‌درمانی، تفریحات و سرسره‌هایی وجود دارند که برای استفاده کودکان و بزرگسالان تعبیه شده است. برای استفاده راحت‌تر، سالن جداگانه برای خانم‌ها و آقایان در نظر گرفته شده است.

آدرس: ورودی شهر، مجتمع تفریحی توریستی آبگرم سرعین ایرانیان

 

هتل آب‌درمانی رویال پارک

مجموعه آب‌درمانی این هتل از آب درمانی گاومیش گلی تامین می‌شود و مزیت آن، هم زمان بودن سانس آقایان و بانوان است.

هتل آب درمانی سرعین در 5 طبقه با 20 واحد در سال 1397 احداث شده است. این هتل از امکاناتی نظیر سالن‌های ماساژ، حوضچه آب سرد و فواره یخ، غار آرامش، حمام ترکی، اتاق نمک، باشگاه ورزشی و... بهره‌مند است. این مجموعه اولین هتل در خاورمیانه است که توانسته عضو سازمان اسپاواتر شود.

 

آب و هوای سرعین

یکی از مزایای سرعین این است که در هیچ فصلی آب و هوای گرم و شرجی را تجربه نخواهید کرد. در تمامی مواقع آب و هوای سرعین خنک و لذت‌بخش است. حداقل دمای سرد سرعین منفی 7 یا 8 درجه سانتی‌گراد است و حداکثر درجه معادل با 25 درجه سانتی‌گراد است.

 

غذاهای سنتی سرعین

هنگامی که در شهر سرعین قدم می‌زنید و از آب و هوای خنک آن لذت می‌برید، بعد از استفاده از یک آب درمانی جوشان، خوردن یک کاسه آش دوغ می‌تواند کلی از خستگی‌تان را از بین ببرد. همچنین کباب محلی این منطقه انقدر خوشمزه است که می‌تواند طعمی جدید از غذا را در ذهن شما به وجود آورد.

 

مراکز خرید سرعین

از آن جایی که خودم هرجا میخوام برم اول مراکز خریدش را پیدا میکنم، 2 تا از بهترین مراکز خرید سرعین را در اختیارتان گذاشته‌ام تا بتوانید سفری به یادماندنی را تجربه کنید.

 1. مرکز خرید لاله: اردبیل، سرعین، خیابان دانش
 2. مرکز خرید آدنا: اردبیل، سرعین، میدان سیمرغ

 

سوغاتی های سرعین

وقتی به مکانی سفر می‌کنیم، در راه برگشت یا مواقع دیگر به یاد نزدیکانمون می‌افتیم و می‌خواهیم لحظات خوشی که داشتیم را با آن‌ها به اشتراک بگذاریم. برای این که نشان دهیم به یادشان هستیم یادگاری کوچکی برای آن‌ها تهیه کنیم. اگر خواستید از شهر سرعین برای نزدیکانتان سوغاتی فراهم کنید می‌توانید از بین موارد زیر انتخاب کنید:

و...

 

چرا باید تور سرعین اردبیل را تجربه کنیم

سرعین شهری خوش و آب و هوا با امکاناتی متنوع است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. اما علت  این جذب چه می‌تواند باشد؟

 1. آب و هوای خنک
 2. وجود آبگرم‌های درمانی
 3. جاذبه‌‌های متنوع

و...

همچنین شما با قدم زدن در این شهر، تماشای مغازه‌ها، مشاهده کالسکه‌های در حال حرکت، به قطع عاشق این شهر خواهید شد.